Info
Warning
Danger
/ Homework Answers / Accounting / value: 10.00 points Han Products manufactures 22,000 units of part

Question

value: 10.00 points Han Products manufactures 22,000 units of part S-6 each year for use on its production line. At this level of activity, the cost per unit for part S-6 is: 5.70 Direct materials Direct labor 7.00 Variable manufacturing overhead 3.40 9.00 Fixed manufacturing overhead Total cost per part 25.10 An outside supplier has offered to sell 22,000 units of part S-6 each year to Han Products for $43.50 per part. If Han Products accepts this offer, the facilities now being used to manufacture part S-6 could be rented to another company at an annual rental of $525,800. However, Han Products has determined that two-thirds of the fixed manufacturing overhead being applied to part S-6 would continue even if part S-6 were purchased from the outside supplier. Required: a. Calculate the per unit and total relevant cost for buying and making the product? (Round your Per Unit answers to 2 decimal places.) Per Unit 22,000 Units Differential Costs Make Buy Make Buy Cost of purchasing Cost of making: Direct materials Direct labor Variable overhead Fixed overhead S 0.00 S 0.00 0 0 Total cost

Solution
5 (1 Ratings )

Solved
Accounting 1 Month Ago 59 Views
This Question has Been Answered!
Premium Content -

Unlimited Access

Explore More than 2 Million+
  • Textbook Solutions
  • Flashcards
  • Homework Answers
  • Documents
Signup for Better Grades!

Ask an Expert

Our Experts can answer your tough homework and study questions
124306 Accounting Questions Answered!
Post a Question