Info
Warning
Danger
/ Homework Answers / Finance / Potatoes cost Janice $1.10 per pound, and she has $5.00

Question : Potatoes cost Janice $1.10 per pound, and she has $5.00

Potatoes cost Janice $1.10 per pound, and she has $5.00 that she could possibly spend on potatoes or other items. If she feels that the first pound of potatoes is worth $1.50, the second pound is worth $1.14, the third pound is worth $1.05, and all subsequent pounds are worth $0.30, how many pounds of potatoes will she purchase? What if she only had $3.00 to spend?

Janice will purchase  pound(s) of potatoes with her original income of $5.00.

Janice will purchase  pound(s) of potatoes when her income is $3.00.

Solution
5 (1 Ratings )

Solved
Finance 5 Months Ago 46 Views
This Question has Been Answered!
Premium Content -

Unlimited Access

Explore More than 2 Million+
  • Textbook Solutions
  • Flashcards
  • Homework Answers
  • Documents
Signup for Better Grades!

Ask an Expert

Our Experts can answer your tough homework and study questions
218863 Finance Questions Answered!
Post a Question