x
Info
x
Warning
x
Danger
 / 
 / 
 / 
Comprehensive Budget Problem Tina's Fine Juices a

Question : Comprehensive Budget Problem Tina's Fine Juices a : 6822

Comprehensive Budget Problem

Tina's Fine Juices is a bottler of orange juice located in the Northeast. The company produces bottled orange juice from fruit concentrate purchased from suppliers in Florida, Arizona, and California. The only ingredients in the juice are water and concentrate. The juice is blended, pasteurized, and bottled for sale in 12-ounce plastic bottles. The process is heavily automated and is centered on five machines that control the mixing and bottling of the juice. The amount of labor required is very small per bottle of juice. The average worker can process 10 bottles of juice per minute, or 600 bottles per hour. The juice is sold by a number of grocery stores under their store brand name and in smaller restaurants, delis, and bagel shops under the name of Tina's Fine Juices. Tina's has been in business for several years and uses a sophisticated sales forecasting model based on previous sales, expected changes in demand, and economic factors affecting the industry. Sales of juice are highly seasonal, peaking in the first quarter of the calendar year.

Following is some other information that relates to Tina's Fine Juices:

Juice is sold for $1.05 per 12-ounce bottle, in cartons that hold 50 bottles each.

Tina's Fine Juices tries to maintain at least 10 percent of the next month's estimated sales in inventory at the end of each month.

The company needs to prepare two purchases budgets: one for the concentrate used in its orange juice and one for the bottles that are purchased from an outside supplier. Tina's has determined that it takes 1 gallon of orange concentrate for every 32 bottles of finished product. Each gallon of concentrate costs $4.80. Tina's also requires 20 percent of next month's direct material needs to be on hand at the end of the budget period. Bottles can be purchased from an outside supplier for $0.10 each.

Factory workers are paid an average of $15 per hour, including fringe benefits and payroll taxes. If the production schedule doesn't allow for full utilization of the workers and machines, one or more workers are temporarily moved to another department.

Most of the production process is automated, the juice is mixed by machine, and machines do the bottling and packaging. Overhead costs are incurred almost entirely in the mixing and bottling process. Consequently, Tina's has chosen to use a plantwide cost driver (machine hours) to apply manufacturing overhead to products.

Variable overhead costs will be in direct proportion to the number of bottles of juice produced, but fixed overhead costs will remain constant, regardless of production. For budgeting purposes, Tina's separates variable overhead from fixed overhead and calculates a predetermined overhead rate for variable manufacturing overhead costs.

Variable overhead is estimated to be $438,000 for the year, and the production machines will run approximately 8,000 hours at the projected production volume for the year (4,775,000 bottles). Therefore, Tina's predetermined rate for variable overhead is $54.75 per machine hour ($438,000 ÷ 8,000 machine hours).Tina's has also estimated fixed overhead to be $1,480,000 per year ($123,333 per month), of which $1,240,000 per year ($103,333 per month) is depreciation on existing property, plant, and equipment.

All of the company's sales are on account. On the basis of the company's experience in previous years, the company estimates that 50 percent of the sales each month will be paid for in the month of sale. The company also estimates that 35 percent of the month's sales will be collected in the month following sale and that 15 percent of each month's sales will be collected in the second month following sale.

Tina's has a policy of paying 50 percent of the direct material purchases in the month of purchase and the balance in the month after purchase. Overhead costs are also paid 50 percent in the month they are incurred and 50 percent in the next month.

Selling and administrative expenses are $100,000 per month and are paid in cash as they are incurred.

Required:

Enter all amounts as positive numbers. When required, round amounts to two decimal places, unless otherwise directed.

A. Prepare a sales budget for the first quarter of 2013.

B. Prepare a production budget for the first quarter of 2013.

C. Prepare a purchases budget for the first quarter of 2013. Do not round price per gallon and round your other answers to the nearest dollar.

D. Prepare a direct labor budget for the first quarter of 2013. Round the direct labor hours needed for production to three decimal places and other answers to nearest whole number.

E. Prepare an overhead budget for the first quarter of 2013.

F. Prepare cash receipts and disbursements budgets for the first quarter of 2013. Round your answers to the nearest dollar.

Sales Budget:

       

 

January

February

March

1st Qtr

Proj. sales (bottles)

 

 

 

 

 

 

 

 

x price per unit

x

$

x

$

x

$

x

$

Proj. sales ($)

 

$

 

$

 

$

 

$

                 

2012 November December 2013 January February March May June yuly August September October November December Bottles 375,000 370,000 350,000 425,000 400,000 395,000 375,000 350,000 375,000 385,000 395,000 405,000 400,000 365,000

 

Solution
5 (1 Ratings )

Solved
Finance 1 Year Ago 159 Views
This Question has Been Answered!
Unlimited Access Free
Explore More than 2 Million+
  • Textbook Solutions
  • Flashcards
  • Homework Answers
  • Documents
Signup for Instant Access!
Ask an Expert
Our Experts can answer your tough homework and study questions
275782 Finance Questions Answered!
Post a Question